Jak wygląda wesele z DJ-em
Myślisz, że DJ tylko puszcza/miksuje muzykę? Być może w wielu przypadkach tak właśnie jest, ale u nas to trochę szerszy zakres kompetencji. W naszym teamie, gdzie często prowadzimy przyjęcia w obsłudze kilkuosobowej (dj & wodzirej & skrzypaczka & saksofonistka & wokalistka), DJ pełni również rolę menedżera. W myśl zasady: praca z najlepszymi to podstawa sukcesu, zajmuje się też selekcją artystów, poniekąd deleguje zadania i dba o przebieg całej imprezy. Z reguły jest to DJ, a czasami wodzirej-aktor i musi posiadać również duże zasoby empatii i inteligencji emocjonalnej, a nieraz być asertywny w komunikacji z gośćmi, aby nie dać sobie wejść na głowę. Dobór utworów dla osób aktualnie tańczących, czyli innymi słowy do grupy docelowej, jest sporym wyzwaniem, bo w praktyce oznacza znajomość (na pamięć) biblioteki minimum ponad 6 tysięcy utworów, w tym szlagiery od lat 70 do dziś, włączając listy przebojów oraz smooth jazz, bossa nova, funky, pop, disco, house, RnB. To również łączenie stylów muzycznych, tak aby utrzymać na parkiecie jak największą liczbę osób i zachęcać pozostałych, czasem nawet malkontentów.
Analiza i ocena sytuacji na parkiecie to już w dużej mierze doświadczenie oraz znajomość psychologii człowieka. Bywa, że obserwując kogoś, np. styl ubioru, sposób wypowiedzi, ekspresji, można wydedukować jakiej muzyki ta osoba słucha. Wiek też jest pewnego rodzaju wskazówką i pozwala dobrać utwory, które były przebojami w konkretnych dekadach, choć to nie zawsze jest wyznacznikiem, ponieważ obecnie wiele piosenek granych w radio i notowanych na listach przebojów jest coverami, czyli nowymi wersjami istniejących, zazwyczaj starych piosenek. Przykłady coverów to: „Pedro, Pedro”, „Gimmie, Gimmie”, „Rasputin”. Przeważnie DJ jest również montażystą całej sceny, więc musi się znać na technologii estradowej i potrafić konfigurować urządzenia, a następnie obsługiwać je podczas imprezy. Oczywiście pamiętamy, że mix muzyczny robi perfekcyjnie. Zdarza się, że DJ pełni też rolę konferansjera na małych przyjęciach, zatem elokwencja, klarowne formułowanie treści i znajomość zasad wystąpień publicznych to kolejna umiejętność, obok której nie może przejść obojętnie. Co oznacza, że oprócz aktualizacji biblioteki muzycznej czyta również książki, a to chyba najważniejsze w powiększaniu zasobu słownictwa i skalowaniu umiejętności komunikacyjnych jak i budowania relacji.
Czy DJ robi coś jeszcze? Cóż, powinien również dobrze wyglądać, czyli uprawia sport, dba o odpowiednią dietę, obserwuje rynki modowe, aby ubierać się gustownie i zapinać w marynarkę slim. Za konsolą nie stoi jak „kołek”, ale też nie kiwa się jak „sprężyna”, jest raczej życzliwy, operuje przyjaznym gestem, lekkim uśmiechem i kurtuazją w zachowaniu. Na koniec musi dbać o swój słuch, dlatego często całą noc ma słuchawki na uszach, które dzięki dużym nausznikom tłumią dźwięk z kolumn estradowych. Nie zaszkodzi znajomość zasad fotografii, montażu wideo i zasad marketingu, aby utworzyć krótką relację z imprezy, która to przecież jest często jedynym dowodem (oprócz opinii klientów) na to, że zabawa była wyśmienita. Jeśli więc będziesz szukać DJ-a na wesele lub inną imprezę, to miej na uwadze powyższe, ponieważ wszystko to finalnie wpływa na jakość świadczonych usług i może świadczyć o profesjonalizmie i rokować naprawdę dobrą imprezę, z której wszyscy wyjdą zadowoleni.