Dlaczego światło i dźwięk ma znaczenie
Dobra jakość dźwięku i atrakcyjność lamp na scenie ma kluczowe znaczenie i wpływ na odbiór słuchacza, dlatego przekłada się na powodzenie imprezy. Ładne lampy, ruchome efekty świetlne i dobre oświetlenie parkietu to nie tylko walor estetyczny, ale również ładniejsze zdjęcia, które otrzymasz od fotografa. To pozytywnie wpływa na podświadomość gości na parkiecie, a zazwyczaj chcemy, aby jak najwięcej osób tańczyło. Jeśli jeszcze czujemy basy i słyszymy czysty, dobry dźwięk, to chętniej wychodzimy na parkiet. Fala dźwiękowa to nic innego jak drgające powietrze (ponad 90% fonii z otoczenia rejestrujemy podświadomie, ponieważ słyszymy nie tylko uszami). A jeśli do tego usłyszymy swoją ulubioną piosenkę, to już nic nas nie powstrzyma, aby rzucić się w wir tańca. Często na chęci wpływają te trzy kwestie: światło, dźwięk i utwór muzyczny… no i oczywiście umiejętności i charyzma DJ-a.
DJ-e zazwyczaj proponują w swoich ofertach pakiety z oświetleniem i nagłośnieniem, inni mają stały zestaw. Warto przyjrzeć się bliżej specyfikacji danych urządzeń, przejrzeć zdjęcia i opisy w ofercie lub w mediach społecznościowych, aby ocenić potencjał budowanej sceny. Dla laika najprostszym kryterium będzie po prostu atrakcyjność wizualna stanowiska, na którą składa się nie tylko oświetlenie, ale również stół z konsolą muzyczną i głośniki. Czy lampy są ustawione na statywach, stojakach lub innych stopach, jak poprowadzone są przewody (estetyka montażu), czy głośniki są w formie słupków czy kwadratów, czy również stoją na statywach, a może mają własne podstawy. Często głośniki same w sobie tworzą już elegancki design. Można spotkać kolumny w formie słupków, które są zainstalowane w podstawach i nie wymagają dodatkowych statywów, co też wpływa na atrakcyjność sceny.
Jeśli chodzi o moc oświetlenia i nagłośnienia, to temat przedstawia się następująco: do pewnej wielkości sali nie ma to dużego znaczenia. Na salach tanecznych do około 100-150 osób zazwyczaj wystarczają 4 ruchome głowice i 2-4 lampy dekoracyjne typu retro. Moc poszczególnych lamp powinna oscylować od 100 W (ruchome głowice) wzwyż. W oświetleniu rustykalnym i ciepłej barwie ta moc może być niższa. Dobrze jest również użyć tradycyjnych lamp LED do podświetlenia wybranych części parkietu lub sceny. Dzięki temu możemy nadać dowolny charakter, ponieważ kolor jest płynnie regulowany – barwy RGB (R=red, G=green, B=blue). Warto podkreślić, że świateł nigdy za dużo, bo zbudujemy dzięki temu większą, ładniejszą sceną. To wpłynie również pozytywnie na zdjęcia wykonywane za pomocą smartfonów, których obiektywy potrzebują dużo światła. Moc dźwięku i moc basu jest dość istotna, ponieważ różne rodzaje muzyki zawierają różnej częstotliwości sample i powinny być wiernie odwzorowane, ku uciesze tancerzy. Dlatego dobrze, jeśli DJ dysponuje głośnikami basowymi i szerokopasmowymi.